Brendan Gleeson: wszystko, co warto wiedzieć o nominowanej do Oscara gwieździe „Zjawy Inisherin”

Brendan Gleeson: wszystko, co warto wiedzieć o nominowanej do Oscara gwieździe „Zjawy Inisherin”Zobacz galerię

Źródło obrazu: Shutterstock

  • Brendan Gleeson jest wielokrotnie nagradzanym aktorem znanym z występów w Harry’ego Pottera franczyzowa.
  • Był także gospodarzem Sobotni wieczór na żywo 8 października 2022 r.
  • Ostatnio, w styczniu 2023 roku, był nominowany do Oscara za pracę nad docenionym przez krytyków filmem Banshee z Inisherin.

Brendana Gleesona67, zaszczycił scenę w Studio 8H 8 października 2022 r. jako drugi gospodarz programu Saturday Night Live Sezon 48. Weteran aktor jest ostoją telewizji i filmu od ponad 30 lat, ale to był pierwszy raz, kiedy popisał się zabawną kością w słynnym skeczu. To była bułka z masłem dla Brendana, ponieważ opanował swoje komiczne wyczucie czasu w filmach takich jak w Brugii a jego najnowszy tzw Banshee z Inisherin, który zbiera entuzjastyczne recenzje. W rzeczywistości jego praca nad projektem wyreżyserowanym przez Martina McDonagha jest tak imponująca, że ​​Brendan otrzymał w styczniu 2023 roku nominację do Oscara za „Najlepszy występ aktora drugoplanowego”. Przyjrzyjmy się bliżej i dowiedzmy się więcej o Brendanie poniżej!

Brendan Gleeson prowadzi program „Saturday Night Live” 8 października 2022 r. (Shutterstock)

1. Skąd pochodzi Brendan?

Urodzony 29 marca 1955 roku w Dublinie w Irlandii, Brendan szybko zajął się aktorstwem, zapisując się do szkolnego kółka teatralnego. Po ukończeniu University College Dublin przez jakiś czas uczył w szkole podstawowej, zanim w 1991 roku został pełnoetatowym aktorem.

2. Kiedy zaczął lądować w rolach?

Po długiej udanej pracy z zespołem Passion Machine Theatre w Dublinie, Brendan stał się dobrze znany w swoim kraju w 1992 roku, kiedy zagrał główną rolę w wyprodukowanym dla telewizji filmie pt. Traktatgdzie grał irlandzki rewolucjonista Michaela Collinsa.

Od tego momentu jego kariera nabrała rozpędu! Wylądował role w wielkich hollywoodzkich filmach, takich jak Braveheart, Gangi Nowego Jorku, Cold Mountain, 28 dni później, Troja, Królestwo Niebieskie, Lake Placid, sztuczna inteligencja AI, Mission: Impossible 2, I Wioska.

Chociaż niektóre role były nieco mniejsze, Brendanowi to nigdy nie przeszkadzało. „Wiesz, stereotyp jest taki, że nie ma małej części. To nieprawda” – powiedział GQ w 2019 roku. „Niektóre rzeczy są po prostu funkcjonalne i tak naprawdę przeszkadzasz, zwłaszcza w telewizji, jeśli przesadzisz, jeśli spróbujesz zmienić się w osadę lub coś w tym stylu. Czasami wystarczy po prostu otworzyć drzwi. Otwórz drzwi. Powiedz dzień dobry. Czy to dobry poranek? Kogo to obchodzi.”

Brendan Gleeson jest najbardziej znany z roli Mad Eye Moody’ego w filmach o Harrym Potterze. (Everetta)

Oczywiście znany jest z roli najsłynniejszego aurora współczesnych czasów Czarodziejskiego Świata, profesora Hogwartu Alastora „Szalonookiego” Moody’ego, w czwartym, piątym i siódmym filmie Harry’ego Pottera franczyzowa.

3. Jakie nagrody zdobył?

W 2009 roku Brendan miał potężny występ jako Winstona Churchilla w filmie W burzę. Aktorstwo było tak na miejscu, że w tym roku odszedł z Emmy. W 2022 roku otrzymał nominację do nagrody Emmy za rolę w filmie pt Stephena Frearsa serial komediowy Stan Unii. Ostatnio jego praca pt Banshee z Inisherin przyniósł mu nominację do Oscara w styczniu 2023 roku. Brendan był nominowany do nagrody „Najlepszy aktor drugoplanowy” wraz ze swoim współpracownikiem. Colin farrell. W momencie pisania tego tekstu film z 2022 roku zdobył ponad 331 nominacji, jak donosi IMDb, w tym dziewięć nominacji do Oscara.

4. Jest żonaty od 40 lat

Brendan z pewnością pokonał szanse Hollywood, pozostając w związku małżeńskim przez ponad 40 lat! Irlandzka gwiazda przeszła do ołtarza Marii Weldona w 1982 roku i nigdy nie oglądali się za siebie! Kochająca się para ma razem czterech synów: Domhnall, Fergus, Brian I Rory.

5. Dwóch jego synów też jest aktorami

39-letni syn Brendana, Domhnall, brał udział w wielu projektach ze swoim ojcem, m.in. Harry’ego Pottera. W 2015 roku Domhnall miał niezły rok, grając Caleba Smitha Była maszynaJim Farrell w Brooklyni kapitan Andrew Henry w Zjawa. Brian również odnosi duże sukcesy, grając w Królewna Śnieżka i Łowca, Assassin’s Creed I Peaky Blinders.

Kliknij, aby zasubskrybować nasz bezpłatny codzienny biuletyn HollywoodLife aby otrzymywać najgorętsze wiadomości o celebrytach.

Źródło: https://hollywoodlife.com/feature/who-is-brendan-gleeson-4863229/

Avatar photo

Martyna Bronisława

Uwielbiam seriale i filmy. Jako fan seriali z lat 80-tych na początku i wciąż uzależniony od współczesnych seriali, ta strona jest spełnieniem marzeń o dzieleniu się moją pasją z innymi.