Recenzja Roush: nieszczęścia młodej „Marii Antoniny” wśród zepsutych francuskich członków rodziny królewskiej

Recenzja Roush: nieszczęścia młodej „Marii Antoniny” wśród zepsutych francuskich członków rodziny królewskiej

Ocena Matta:

Zapomnij „będą czy nie będą?”

W imporcie PBS Maria Antonina, pytanie brzmi: żartobliwe podejście do biografii z epoki Kiedy czy nieśmiały młody Dauphin, późniejszy król Ludwik XVI, zabierze do łóżka swoją nastoletnią austriacką narzeczoną, Marię Antoninę? Na pierwszy rzut oka widać, że ich związek wzrusza ramionami, ale plotkarski XVIII-wieczny francuski dwór śledzi każdy ruch tych politycznych pionków. W końcu, jak matka Marie, cesarzowa Maria Teresa (Marthe Keller), imponuje jej przed odesłaniem jej, „Twoim zadaniem jest dostarczenie spadkobiercy”. Tak, ale najpierw najważniejsze.

Przez większą część stylizowanego pierwszego sezonu, napisany przez UlubionyDeborah Davis i kończący się na długo przed fatalnym Reign of Terror, Louis (głupi Louis Cunningham) ucieka na sam widok Marie (wspaniale pyskata Emilia Schüle) w seksualnej panice. Jest sfrustrowana jego odrzuceniem, ale on jest po prostu smutny i żałosny, ku uciesze tych misternie przystrojonych sępów i upiorów, które kpią i drwią z tych zszokowanych dzieciaków.

Powitanie Marie jest chłodne od chwili, gdy przyjeżdża do Francji i spotyka monstrualną panią domu, Madame de Noailles (Laura Benson), nazywaną „Madame Etiquette” za jej surowe i pozbawione poczucia humoru trzymanie się protokołu. Co najwyraźniej oznacza zabranie biednej Marie psa jak europejskiej wersji Czarnoksiężnik z krainy OzPanna Almira Gulch. „Francuska księżniczka nie okazuje swoich uczuć i nigdy nie płacze publicznie” — beszta Madame. Punkt zdobyty.

Subtelność nie jest cnotą w serii, która przyjmuje silnie feministyczną wrażliwość pośród szokująco nowoczesnego języka. (Wątpię, czy „Wham, bam, dziękuję pani” było wówczas częścią czyjegoś słownictwa.) Puryści będą kpić, podczas gdy inni mogą cieszyć się widokiem złożonych papierowych gołębi przelatujących przez bogaty Wersal, zawierających ohydne plotki, takie jak wczesna forma z Twittera. Czy ze szpiegami w każdej dziurce od klucza te nierozłączki mają szansę?

Wczesne rozdziały są ożywione zabawnym spojrzeniem Jamesa Purefoya na pożądliwego ojca Louisa, Ludwika „Papa Roi” XV, oraz walką Marie z zaborczą i zazdrosną kochanką króla, legendarną Madame Du Barry (Gaia Weiss). Ale kiedy znikają z pola widzenia, a bachorowa nowa królowa zamienia swój zamek Petit Trianon w pałac imprezowy, trudno jest wzbudzić współczucie dla tych zepsutych członków rodziny królewskiej i ich nagannych wrogów.

Czy odliczanie dni do rewolucji francuskiej jest złe?

Maria AntoninaSeria Premiera, Niedziela, 19 marca, 10/9c, PBS

Źródło: https://www.tvinsider.com/1083616/pbs-marie-antoinette-review-matt-roush/

Martyna Bronisława

Martyna Bronisława

Uwielbiam seriale i filmy. Jako fan seriali z lat 80-tych na początku i wciąż uzależniony od współczesnych seriali, ta strona jest spełnieniem marzeń o dzieleniu się moją pasją z innymi.